Ref:
Date:
Location:
Photographer:
exhibitions/shows

juried shows


2015
  • Adirondack Artist’s Guild: “16th Annual Juried Competition” – Juror: David Brickman – Selected: “Graffiti I,” “Peppers”
  • BluSeed Studios: 3rd Annual Juried Exhibition - "Abstraction" – Jurors: Wah Wing Chan, Ann McCall – Selected: "Window Shopping 2"
2014
  • ArtRage Gallery: “Stone Canoe No. 8” – Juror: Stone Canoe Editorial Board – Selected: “Houseboat Environs”
  • Lake Placid Center for the Arts: “Phone Art: - Juror: Brooke Noble – Selected: “Before Wireless,” “Classic Ringtone,” (Honorable Mention)
  • Mill Art Center & Gallery, Honeoye Falls, NY: “Lean Forward” – Jurors: Chad Grohman, Denise Heischman – Selected: “The Arrival,” “Transformed,” “Conversations”
  • Main Street Arts, Clifton Springs, NY: “Flora – A Juried Exhibition of Botanical Art” – Juror: Alan Singer – Selected: ”Water Lilies”
  • Lake Placid Center for the Arts: “Animals & Adirondacks” – Juror: Gallery Director – Selected: “Ready to Work”
  • Main Street Arts, Clifton Springs, NY: “Small Works: A national juried exhibition of artwork 12” or less” – Jurors: Gallery Director and Staff – Selected: “McK-Chds II”
2013
  • Lake Placid Center for the Arts: "Black & White Juried Art Show" – Juror: Sam Hendren – Selected: Waiting, (Honorable Mention)
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “Cover Art Show” – Juror: Roger Hyndman – Selected: “Frozen in Time” (Cover Art Exhibition) and “Riding the T” (Public Spaces Exhibition)
  • Adirondack Artists' Guild: “14th Annual Juried Competition” – Juror: Diane Fine – Selected: “Typewriter Drill”
2012
  • Lake Placid Center for the Arts: “Adirondack Juried Art Show” – Jurors: Caroline Welsh and P.J. LaBarge – Selected: “Conversations” and “On the Move”
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “Cover Art Show” – Juror: Roger Hyndman – Selected: “Frozen in Time” (Cover Art Exhibition) and “Riding the T” (Public Spaces Exhibition)
  • Adirondack Artists' Guild: “14th Annual Juried Competition” – Juror: Diane Fine – Selected: “Typewriter Drill”
2011
  • Lake Placid Center for the Arts: "Adirondack Juried Art Show" - Jurors: Frank Owen and Bill McDowell - "Transformed"
  • Adirondack Artists' Guild: “13th Annual Juried Competition” – Juror: Stephen Horne – Selected: “Mck-Chds I,” “Mck-Chds II,” and “Mck-Chds III”
2010
  • Lake Placid Center for the Arts: “Adirondack Juried Art Show” – Juror: Marc Awodey – Selected: “SAM’s Inopportune” (Honorable Mention)
  • Adirondack Artists' Guild: “12th Annual Juried Competition” – Juror: Hillary Oak – Selected: “Another Perspective”
  • Lake Placid Center for the Arts: “FarmScapes Juried Show” – Jurors: Bryan Briscoe and Daryl Storrs – Selected: “Cornrows” and “Ready to Fall”
2009
  • Lake Placid Center for the Arts: “Adirondack Juried Art Show” – Jurors: Todd R. Lockwood and Robert K. Carston – Selected: “Union Square"
  • A Point of View Gallery, Lake Placid, NY: “National Juried Art Competition” – Jurors: Annoel Krider, Nancy Gonyea, Gail McKay, Linda Sweeney, and Louise Patinelli – Selected: “Waiting for Summer” and “Mannequins I” (Honorable Mention for Drawing/Graphics)
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “Cover Art Show” – Jurors: Mary Lou Reid and Susan Sessions – Selected: “Degas’ Dancer” and “Musee d’Orsay” (Cover Art Exhibition)
  • Adirondack Artists' Guild: “11th Annual Juried Competition” – Juror: Linda Fisher – Selected: “Abandoned Keys” and “Adirondack Moon”
2008
  • Lake Placid Center for the Arts: “Adirondack Juried Art Show” – Jurors: Caroline Welsh and P.J. LaBarge – Selected: “U District” and “Fifties Sophistication”
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “Cover Art Show” – Jurors: Sandra Hildreth and Martha Strodel – Selected: “Bookseller” and “Street Vendor” (Cover Art Exhibition)
  • Adirondack Artists' Guild: “10th Annual Juried Competition” – Juror: Ray Jenkins – Selected: “Masquerade II”
2007
  • Lake Placid Center for the Arts: “Adirondack Juried Art Show” – Jurors: William McDowell and Katie Weaver – Selected: “Morning Brew” and “Window Shopping”
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “Cover Art Show” – Jurors: Nancy Brossard and Karen Davidson – Selected: “Connie’s Barn” and “The Monarchy” (Landscape Exhibition)
  • Adirondack Artists' Guild: “9th Annual Juried Competition” – Juror: Laura Foster – Selected: “Lemonade Day” and “City Awakening”
  • Lake Placid Center for the Arts: “Elemental Juried Show” – Jurors: Linda Fisher and Peter Shrope – Selected: “Sea Textures” and “Feeling the Wind”
2006
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “18th Annual Artistic Interpretation of the Environment Juried Art Show – Flight” – Jurors: Nina Schoch and Peter Shrope – Selected: “Escape”
  • Frederick Remington Museum: “Amateurs Only” – Juror: Sue Herne – Selected: “Abandoned Strings”
  • Lake Placid Center for the Arts: “Adirondack Juried Art Show” – Jurors: Diane Fine and Mark Huff – Selected: “Mariachi Players”
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “Cover Art Show” – Jurors: Jackie Sauborin and Peter Seward – Selected: Dori’s Door (Cover Art Exhibition) and Nature’s Work (Landscape Exhibition)
  • Adirondack Artists' Guild: “8th Annual Juried Competition” – Juror: Frank Owen – Selected: “Escape,” “Playtime Past,” “Neighborhood Stop,” and “Puck”
  • Lake Placid Center for the Arts: “Black and White Juried Show” – Selected: “Abandoned Strings”
2005
  • The Arts Council for the Northern Adirondacks: “Cover Art Show” – Selected: “Batik” and “Progression” (Public Spaces Exhibition)
  • Lake Placid Center for the Arts: “Adirondack Juried Art Show” – Selected: “Ironwork x 4”